25/11/2014 JR

Pierwsza wylinka mojej Aphonopelmy :)

Parę dni temu mój ptasznik „wyszedł ze skóry ” – dosłownie. Cały proces przeszła ukryta w swojej norce, poza zasięgiem wzroku wszystkich domowników. W pierwszej chwili przez niewielką szczelinę dostrzegłem pająka leżącego nogami do góry, byłem zdruzgotany, myśląc, że bidula padła.  Kiedy jednak razem z moim tatą powoli odsunęliśmy warstwę torfu oczom naszym ukazały się dwa pająki. Oczywiście ten drugi to była BLU, pięknie wybarwiona i żywa.

Tutaj pozwolę sobie krótko opisać w dużym uproszczeniu ( tym, którzy nie wiedzą ) w jaki sposób ten skomplikowany proces przebiega. Najprościej uzasadniając: powodem dla którego to robi jest to, że pająk, rosnąc nie mieści się w swoim „ubraniu ” (dotyczy to nie tylko pajęczaków, ale wszystkie stawonogi ogółem) aby mógł dalej rosnąć i się rozwijać musi przygotować sobie miejsce we własnym ciele.

Parę dni przed, ptasznik zmienia barwę na ciemniejszą i przestaje przyjmować pokarm, stając się mniej ruchliwy. Odstęp między linieniem wydłuża się z wiekiem ptasznika (małe pająki robią to często ) zależy również od gatunku,wilgotności otoczenie i temperatury. Najczęściej wtedy, pająki chowają się w zależności od gatunku w specjalnie do tego przygotowanych przez siebie kryjówkach. Nie należy im wtedy przeszkadzać, nie powinno się nawet dokarmiać. Kiedy dochodzi już to końca procesu pająk przewraca się na grzbiet (karapaks) i nieruchomieje, trwa to od kilkunastu minut do kilku godzin zależy to wszystko od wielkości pająka. W tym czasie nie wolno niepokoić zwierzęcia, mimo że wygląda na martwe. trzeba odczekać cierpliwie ten czas.

Pająk powoli wysuwa się ze swojej starej „skóry”, aż w końcu wychodzi całkowicie. Jest wtedy bardzo delikatny i wrażliwy na najdrobniejsze urazy. Z czasem jego pancerz twardnieje a pająk wraca do swojej codziennej aktywności. Bardziej szczegółowe wiadomości,na ten tematmożna znaleźć w fachowej literaturze lub internecie ja chciałem jedynie trochę przybliżyć ten proces. Na zdjęciachIMAG3990 IMAG3992 IMAG3993 IMAG4136 przedstawiam Wam efekt końcowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *